• Wpisów: 1311
  • Średnio co: 2 dni
  • Ostatni wpis: 2 dni temu, 21:54
  • Licznik odwiedzin: 8 230 / 2976 dni
 
sophielourence
 
Sophie Lourence: ... Wcale nierzadko spotykamy jednak osoby - nauczycieli, duhownych, polityków, o celebrytach nie wspominając - których stan umysłu pozostaje w jawnym konflikcie z mądrością.
- Kim są?
- To osoby o zamkniętych umysłach, zdolne do spostrzegania i akceptowania tylko tego, co jest zgodne z tym, co mają już w głowie, a w głowie mają niewiele, za to nadzwyczaj spójnie poukładane. ... Człowiek o umyśle zamkniętym jest z obiektywnego punktu widzenia (bo wcale niekoniecznie z punktu widzenia subiektywnego) w sytuacji tragicznej - jego doświadczenie jest już kompletne, zamknięte, nieprzepuszczalne. Ktoś taki nie może powiększyć swojego doświadczenia, może je tylko potwierdzić.
- Nie może czy nie chce?
- Żeby to zrobić, musiałby doznać wstrząsu, zakwestionować swoje aksjomaty. Kate Sweeny i jej współpracownicy podsumowali wyniki badań na temat aktywnego unikania wiedzy. Z ich przeglądu wynika, że ludzie aktywnie unikają informacji, gdy obawiają się zmiany własnych przekonań, konieczności podjęcia niepożądanych działań, doświadczenia nieprzyjemnych emocji.

wysokie obcasy, 2018 listopad, Dorota Wodecka rozmawia z psychologiem społecznym Wiesławem Łukaszewskim

Nie możesz dodać komentarza.